FURNITURE / Chairs and Stools / Armchair 15371029
nr 1537 1029
Bruno Mathsson
(1907-1988), Sverige
Bruno Mathsson (1907-1988), Sweden. Eva hög, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1959. Brännstämplad. Lackad bok med klädsel av svart flätad sadelgjord, wear.
ARMCHAIR, Eva hög, Firma Karl Mathsson, Värnamo, 1959. Brännstämplad. Lackad bok med klädsel av svart flätad sadelgjord
Condition: slitage
Bruno Mathsson, born 1907, dead 1988, Swedish designer and architect
4000
SEK 3000
Monday April 24 2023
at 20:46:36
24/4 15:54:31
- Klassiska
Apr 24
Klassiska
Read more about Klassiska
Bruno Mathsson
Read more about Bruno Mathsson